Zawód „sprzątacz”/”sprzątaczka” – zawód nie tylko przeznaczony dla płci pięknej!

Usłyszawszy słowo „sprzątaczka”, każdy od pierwszej chwili widzi naprzeciw oczu jakąś kobietę zamiatającą rano chodniki lub tez taką, która to sprząta powierzchnie w biurach i tym podobne. Jednak kiedy tylko słyszymy odmianę tego słowa: „sprzątacz”, zaraz pierwsze co myślimy to to, iż to jakiś błąd w samej pisowni albo przejęzyczenie.

Myśli w ten sposób wbrew pozorom dość sporo ludzi, tymczasem samych sprzątaczy (a więc mężczyzn sprzątających), nie jest wcale aż tak mało, choć zwykle sprzątają oni innego typu powierzchnie aniżeli dziewczyny.
apartamentowiec

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Jak to już wspomnieliśmy, sprzątaczki kojarzą się z biurami, chodnikami naprzeciw naszego bloku, szkołami, szpitalami i o wiele więcej. Co jednak robią ich odpowiednicy, a więc sprzątacze? A więc w tym konkretnym zawodzie, tak jak w bardzo wielu innych, mężczyźni – mimo równości płci – bywają kierowani zazwyczaj do cięższych robót, aniżeli dziewczyny. Mówiąc „cięższych” nie mówimy jednak na temat stanu fizycznego, gdyż kobiety sprzątają tak samo, jeżeli nie nawet ciężej aniżeli mężczyźni, właśnie z powodu faktu, iż są w większości o wiele słabsze fizycznie. Wykonują one dosłownie te same zadania co ich płeć przeciwna, chociaż sprzątacze – właśnie z powodu większej masy – bywają zwykle proszeni o wykonanie zadań bardziej związanych z siłą, takiego typu jak odśnieżanie (choć niektóre panie także to robią), czy usuwanie z nawierzchni chodników lodu.

Omijając jednak kwestie siłowe, mężczyźni maja możliwość wykonywać tą samą robotę co kobiety – jest ich jednakże o wiele mniej, co także pokazuje, dlaczego nie widujemy aż tylu mężczyzn na tym stanowisku.

Jeżeli interesuje Cię ten post, bez wahania zobacz dodatkowo inne warte zerknięcia (https://www.reequest.pl/) materiały – na pewno także Cię zaintrygują!

Jest to zazwyczaj spowodowane faktem, iż mężczyźni wybierają bardziej „męskie” zadanie, którym zazwyczaj jest Wybór pracy na budowach.