Transport produktów z Chin. O czym należy pamiętać?

Handel jest zajęciem, jakie jest niemal tak stare jak sama ludzkość. Na początku była to raczej transakcja bardziej polegająca na wymianie danych rzeczy. Jedna strona miała coś czego potrzebowała druga i odwrotnie. Handel z reguły wiązał się z konkurencją, jednak szczególnie dziś ta konkurencja jest wielka. Coraz ciężej przebić się z własnym pomysłem na biznes, gdyż rynek jest dość mocno nasycony wszelkimi towarami czy usługami. Z tego powodu trzeba się w jakiś sposób odznaczać i być atrakcyjniejszą firmą dla klientów aniżeli konkurencja. Niewątpliwą zaletą dla ewentualnych klientów jest niższa cena. Dlatego coraz więcej firm wchodzi w import z Chin. Jak przedstawia się tego typu współpraca oraz jakiego rodzaju formalności trzeba załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już na etapie negocjowania z dostawcą z Chin oraz dobrze określić wszystkie szczegóły, łącznie z konieczną dokumentacją. Należy mieć na uwadze to, iż musimy dostarczyć komplet dokumentów w oryginałach jeszcze zanim nasz towar dotrze do granicy z Polską. Natomiast żeby otrzymać całość dokumentacji od strony chińskiej należy zapłacić całą należną sumę. Dlatego trzeba mieć przygotowaną całość gotówki. Nawet jak mamy w planach rozbić płatność na raty, to opłacenie całości i tak musi nastąpić w dość krótkim czasie. Jeśli w grę wchodzi spedycja kolejowa, taki transport trwa mniej więcej dwa tygodnie. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na dokonanie opłat i otrzymanie dokumentów, dlatego też całość powinna być wykonana dość sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzeba konkretnych dokumentów. Ważne żeby były one po angielsku. Trzeba zdobyć list przewozowy, fakturę na towar. Tu istotne jest by posiadała niezbędne informacje takie jak, nazwę towaru, ilość sztuk, cenę za pojedyncze sztuki towaru, wartość całości, sposób dostawy, informację dotyczącą tego skąd jest towar, jak też jego wagę netto i brutto. Oprócz tego przyda się też dodatkowy dokument, a mianowicie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Należy bowiem zdawać sobie z tego sprawę, iż niektóre towary (eksport do USA) dzięki takim informacją mogą mieć zniżone opłaty celne. Jak natomiast nie jesteśmy pewni co do niektórych wytycznych dobrze będzie skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będziemy narażeni na niepotrzebne koszty wynikające z opóźnień. Wszelkie opóźnienia są związane bowiem z dodatkowymi opłatami za przechowywanie towarów, które musimy w jakimś miejscu ulokować oczekując na odpowiednie dokumenty.