Dlaczego branża IT cały czas potrzebuje wielu pracowników, jaka jest wysokość pensji w takich zawodach.

Jednym z najpopularniejszych obecnie zawodów jest tak zwany informatyk. Doskonale to zresztą widać po ilości ofert, jakie się ukazują dla pracujących w tym zawodzie. W rzeczywistości współczesna informatyka stała się tak szeroko rozbudowana, że różnych specjalności jest faktycznie sporo.

informatyk, programista

Autor: Southbank Centre
Źródło: http://www.flickr.com
W dalszym ciągu przeważnie mówi się o osobach z tej branży informatykami, ale zajmują się one całkowicie odmiennymi zagadnieniami, posiadając coraz bardziej specjalistyczne umiejętności. Oczywiście rynek pracy dopasowuje się do takich trendów, co dobrze widać w ofertach. Pracodawcy nie potrzebują już ludzi, którzy umieją powierzchownie wszystko. Raczej będą ich interesowali specjaliści w jednej z konkretnych dziedzin, rzecz jasna posiadający jakąś orientację w pozostałych zagadnieniach, ale bardzo dobrze umiejący jedną rzecz. Zresztą obecnie rozmaitych technologii jest taka ilość, że nawet przy pełnym zaangażowaniu jedna osoba nie miałaby szans, żeby nauczyć się wszystkiego.

Szalenie nam przyjemnie, że ten tekst zostawił po sobie przyjemne uczucie. Pragniemy namówić Cię do nowej strony – tam można zobaczyć również (www.pl.beonigroup.com/) inne wątki.

Po to m.in. firmy organizują hackathon, czyli konkurs dla programistów i informatyków, dzięki któremu testowane są konkretne umiejętności.

Dlatego też i sami pracownicy wybierają specjalizację, zostając wdrożeniowcami, testerami czy programistami, i w tym starają się być odpowiednio dobrzy. Branża IT jest także jedną z lepiej płatnych branż z wynagrodzeniami znacznie przekraczającymi średnią krajową. Rzecz jasna ogromnie dużo będzie tu zależało od firmy, w jakiej ma się pracę, specjalizacji oraz miejscowości. W mniejszych miejscowościach programista java zarobki rozpoczynają się od dwóch tysięcy, ale już w Krakowie czy Warszawie może to być przynajmniej dwukrotnie razy więcej.

programista

Autor: Berliner.Gazette
Źródło: http://www.flickr.com
W największych miastach zainteresowanie takimi programistami cały czas rośnie, tak więc rynek wymusza podnoszenie różnych dodatków i wynagrodzeń. Na wyższe pensje liczyć również mogą programiści bazodanowi, analitycy i wdrożeniowcy. Jeśli chodzi o nichpensje w okolicy siedmiu czy ośmiu tysięcy to coś zupełnie normalnego. Najwyższy poziom jeśli chodzi o wysokość pensji uzyskują kierownicy oraz działów. Jeśli chodzi o nich kilkanaście tysięcy to niejako standard, ale też ponoszą oni znacznie większą odpowiedzialność za to, czym się zajmują. Więcej na challengerocket.com/pl/.