W jaki sposób rozliczyć się z pracodawcą z użytkowania własnego samochodu

niezwykle wiele osób mieszkających w Polsce, jest zatrudnionych na stanowisku, zmuszającym ich do nieustannego przebywania za kółkiem pojazdu. Nie ważne czy jesteśmy przedstawicielem handlowym czy może zaopatrzeniowcem, w takich sytuacjach zazwyczaj otrzymujemy samochód firmowy. Niekiedy jednak, zwłaszcza jeżeli jesteśmy początkującymi pracownikami, nie posiadamy do dyspozycji służbowego auta i potrzebujemy jeździć własnym. W takiej sytuacji należy dowiedzieć się, jak poprawnie rozliczać koszty z pracodawcą. Przydadzą się tutaj kilometrówka i troszkę dobrej woli.

dokumenty

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od tego, dla kogo przyjdzie nam pracować, możemy mieć większe lub mniejsze problemy z odzyskaniem należności. Z tego powodu tez należy już na samym starcie, kiedy tylko zostanie podjęta decyzja o używaniu naszego auta do celów służbowych, omówić ogólne zasady. Jeżeli nasz szef nie chce, abyśmy narażali go na nieprawdziwe koszty, możemy zaproponować mu, że będziemy spisywać każdy pojedynczy przebyty kilometr. Pamiętajmy również, żeby w czasie podróży zaznaczać jezdnie niekomfortowe, podniszczone, mające dużo dziur – jaka jest stawka na kilometrówkę. Bowiem nie tylko ceny benzyny są tutaj istotne, ale także samo zużycie pojazdu. Jeśli będziemy systematycznie zmuszeni do przemieszczania się po drogach niszczących nasz samochód, trzeba uzgodnić z szefem zwrot dodatkowych kosztów.

Z kolei konkretną kwotę, która nasz pracodawca musi nam zwrócić za benzynę, niezwykle łatwo obliczyć. Jednak potrzebna nam do tego będzie kilometrówka – specjalny kalkulator, który po wprowadzeniu kilku czynników, określa autentyczny koszt danej drogi.

Czy nasz post jest ciekawy, ale masz ochotę na więcej? Chcesz zobaczyć link do serwisu? W takim razie zapraszamy – trzeba tylko kliknąć myszką.

Tego typu urządzenie znajdziemy bez kłopotu w internecie. Wersja podstawowa, wystarczająca w większości przypadków, będzie darmowa. Wystarczy do takiego kalkulatora wprowadzić rodzaj silnika jakie ma nasze auto, ilość przejechanych kilometrów, oraz do wyboru, stawkę za kilometr, lub kwotę za litr paliwa – w zależności od tego, jaką metodą jesteśmy rozliczani. Potem należy nacisnąć przycisk „oblicz” i kilometrówka pokaże należną nam kwotę, czarno na białym.

samochód

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jesteśmy zmuszeni, z wszelakich przyczyn, do eksploatowania swojego osobistego samochodu do celów zawodowych, warto na początku omówić warunki tego stanu rzeczy z naszym pracodawcą. Dodatkowo potrzebne będzie kilometrówka, do obliczania należnej nam kwoty zwrotu. Jeżeli podejdziemy do zagadnienia rozsądnie, zarówno my jak i nasz szef będziemy zadowoleni ze współpracy.