Uruchamiając przedsiębiorstwo o pewnych rzeczach po prostu musisz się dowiedzieć, jeżeli masz wątpliwości, poczytaj w witrynie internetowej Zus-u

Posiadanie własnej firmy to konieczność zaznajomienia się z licznymi ustawami, pamiętania o ważnych terminach i zapłatach, bez tego po prostu nie da się funkcjonować.

Przedsiębiorca musi być świadom, że powinien działać według określonych reguł i obowiązujących przepisów, gdyż w innym wypadku mogą mu grozić konsekwencje. W wypadku, jeśli ma jakieś pytania, może skonsultować się z pracownikami Zus-u lub zasięgnąć wiadomości na stronie sieciowej wspomnianej instytucji.

Pracownik ma prawo do opieki na dziecko

Każdy rodzic ma prawo korzystać z pełnopłatnego dodatkowego wolnego do wykorzystywania na opiekę nad dzieckiem, jest to dwa dni wolnego w skali roku. Opieka na dziecko sprawdź to może być rozdysponowana za jednym podejściem albo rozdzielona na dwa razy. Co istotne: są to pełnopłatne dni wolne, a opiekun dziecka ma prawo (kancelarie adwokackie częstochowa) je wziąć bez deklarowania przyczyny. Właściciel firmy nie może odmówić udzielenia takiej „opieki”. Należy zapamiętać, że w wyjątkowych wypadkach, jak chociażby choroba czy zamknięte przedszkole rodzicom przysługuje jeszcze inny typ urlopu na opiekę, nie będzie on jednakże już pełnopłatny.

Składki należy płacić i to w terminie

składki podatkowe

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

Czy to składki zdrowotne i emerytalne czy zobowiązania podatkowe – wszelkie opłaty na rzecz instytucji bądź urzędów należy zrealizować w podanym terminie, w odmiennym przypadku będą naliczane odsetki za zwłokę – czytaj całość tutaj. W sytuacji, kiedy nie wie się, ile w sumie trzeba zapłacić rzeczonej instytucji, można wejść na jej witrynę sieciową i szukać aplikacji kalkulatora. To specjalny program, który pomoże policzyć pełne zaległości i właściwie wcześnie przygotować się do wpłaty pod względem zgromadzenia potrzebnej gotówki.

Można odliczyć składki

Właściciele firm powinni wiedzieć, że istnieje tak korzystna alternatywa, jak odliczenie składek zus odnośnik od dochodu. Powinny zostać oczywiście spełnione wskazane warunki, a najważniejszym z nich okazuje się czasowe opłacanie tychże składek. Odliczeniu mogą podlegać składki, które przedsiębiorca dobrowolnie wpłaca na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy samodzielnie opłacający składki na bieżąco dokonują odliczenia, obniżając wysokość zaliczki na podatek dochodowy w danym miesiącu lub kwartale, za który zostały opłacone.