Przyczyny i leczenie jąkania

Jąkanie to choroba, z którą w tym kraju zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć powinno się zadbać o stosowną opiekę osoby z tym problemem. Rodzice i przyjaciele muszą zorientować się czym jąkanie jest spowodowane, jak przebiega leczenie i gdzie można znaleźć pomoc.

Przyczyny
Jednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w wymowie uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono w tym wypadku wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż umie. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być również problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach środowiskowych jak momenty intensywnie stresujące w okresie wczesnego dorastania (np. zawstydzające wydarzenie) czy niestosowne reagowanie na objawy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy wytykanie błędów może być przyczyną pogłębienia jąkania.

Pomoc
Jeżeli zobaczymy u dziecka kłopoty z wysławianiem, szczególnie, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem bez wątpienia będzie dużym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnej sytuacji, a co ważniejsze przedstawi sposoby leczenia. Terapia (zobacz również dorosłe dzieci alkoholików) jąkania w znacznej ilości przypadków daje bardzo dobre efekty.

Leczenie
Można wymienić dużo sposobów leczenia jąkania. Najbardziej popularne metody klasyczne obejmują takie działania jak praca nad poznaniem i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy pomocy pauz czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest lekko dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu procesu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz metody leczenia bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy odwiedź stronę Szerszenska.com

Źródło: Szerszeńska