O czym należy pamiętać kupując ogumienie do auta?

Prawo drogowe w naszym kraju w sposób dobitny zakazuje poruszania się takimi samochodami, w jakich jest zamontowane ogumienie o niższym indeksie nośności, niż jest on określony przez producenta.
Indeks prędkości wyznaczony jest w km/h w procesie laboratoryjnych prób.

indeks

Autor: cleong
Źródło: http://www.flickr.com
historia geodezji

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
koszty

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie takich testów opona dociskana jest do bębna o znacznej średnicy. Bęben taki porusza się z dużą szybkością oraz informuje o maksymalnej prędkości, z jaką dane ogumienie może się poruszać.http://www.questcm.pl/marketingowe-nieporozumienie/ marketing 5pJest on wyznacznikiem największej i bezpiecznej szybkości, z którą można by się na takiej oponie poruszać. Wytwórcy opon wyznaczają największą szybkość, lecz nie rekomendują poruszać się tak prędko. Rekomendują natomiast poruszać się po drogach w granicach limitów na nich ustalonych. Bardzo istotne jest to, żeby zawarta szybkość za pomocą indeksu nie była przekroczona, ponieważ zagraża to zmniejszeniem stanu bezpieczeństwa takiej podróży. Grozi także uszkodzeniem opony. Stosowanie opon z niższym indeksem jest dobitnie zakazane i tyczy się to przede wszystkim letnich opon.
Indeks nośności jest to kolejny ważny parametr, o którym musimy pamiętać, kiedy kupujemy opony. Należy wybierać opony o nośności większej albo równej tej wskazanej przez wytwórcę. Montaż opon o mniejszym obciążeniu jest kategorycznie zabroniony, ponieważ zagraża to niezwykle dużą liczbą negatywnych konsekwencji. Takie rezultaty to przykładowo obniżenie poziomu bezpieczeństwa, niestabilność prowadzenia pojazdu oraz łatwiejsze zużywanie ogumienia.

Kiedy wybieramy nowe opony, musimy sprawdzić indeks nośności i należy brać pod uwagę oba te wskaźniki, ponieważ są wzajemnie bardzo powiązane. Biorąc pod uwagę obydwa te wskazania producenta, możemy mieć gwarancję, że wybierzemy odpowiednie ogumienie.