Fizjoterapia – jaki to zawód? Kto jest w stanie zostać fachowcem w tej dziedzinie? Jakie kryteria trzeba spełnić?

Fizjoterapeuta jest fachowcem, jaki trudni się przeprowadzaniem zabiegów fizjoterapeutycznych w terapii, rehabilitacji czy profilaktyce. Ma on zajęcia z osobami niepełnosprawnymi, z kłopotami neuromięśniowymi oraz mięśniowo-szkieletowymi, z ludźmi po amputacjach.

fizjoterapeuta

Autor: UC Physiotherapy
Źródło: http://www.flickr.com
Zadaniem terapeuty jest zatrzymywanie postępujących zmian w organizmie, poprawienie sprawności ruchowej oraz działalność profilaktyczna poprzez stosowanie właściwych zabiegów fizjoterapeutycznych, masaży i ćwiczeń. Rozpoczynając pracę z pacjentem fizjoterapeuta musi uwzględniać różnorodne przeciwwskazania zdrowotne do stosowania danej terapii oraz w odpowiedni sposób dopasowywać ćwiczenia oraz zabiegi, żeby odniosły pożądany skutek.

Fizjoterapeuta musi być osobą towarzyską, łagodną, potrafiącą szybko nawiązywać znajomość ze swoim pacjentem. Dla odpowiednich rezultatów w fizykoterapii spore znaczenie ma częsta motywacja pacjenta i zachęcanie do realizowania zaleconych ćwiczeń i zabiegów, nawet jeśli sprawiają przykrość. Fizjoterapeuta powinien być osobą cierpliwą, jaka do każdego ma podejście indywidualne.

Przygotowaliśmy dla Ciebie interesujący fakt (https://www.ksiegowi-doradcy.pl/). Po kliknięciu w niego wyszukasz sporo wiadomości na interesujący Cię temat i będziesz miał możliwość rozszerzyć swą wiedzę.

Ponieważ w swoim działaniu fizjoterapeuta często pracuje z ludźmi w podeszłym wieku czy niepełnosprawnymi musi potrafić wzbudzić w nich pełne zaufanie i mieć do nich odpowiednie podejście.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com
Zawód fizjoterapeuty można wykonywać po skończeniu studiów wyższych na kierunku fizjoterapia. W zależności od uczelni wyższej nauka trwa trzy lata (studia I stopnia) w trybie stacjonarnym, lub trzy i pół roku w sytuacji studiów niestacjonarnych (istnieją także studia 4,5-roczne). Studia I stopnia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata i gwarantują pracę w zawodzie fizjoterapeuty. Możmy również kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia, które trwają dwa lata i kończą się zdobyciem tytułu magistra, z możliwością kontynuowania kształcenia na studiach doktoranckich. Od fizjoterapeutów oczekuje się więc stałego doszkalania się, co ma związek z pojawiającymi się nowatorskimi sposobami przeprowadzania terapii. Kursy dla fizjoterapeutów umożliwiają zdobycie przydatnych certyfikatów, dzięki którym realne jest dalsze kształcenie Soyer Centrum Szkoleniowe. To gwarancja, iż zabiegi stoją na najbardziej wysokim poziomie, a korzysta na tym każda ze stron. Klienci, bo mogą liczyć na najbardziej pokaźną jakość usług, a także fizjoterapeuta, który dzięki kolejnym poleceniom od zadowolonych klientów zdobywa większą popularność, co ma wpływ na jego zarobki.