Domowy budżet krok po kroku

Po co mi to planowanie? Przecież i tak wydajemy wszystkie środki, które zarobimy. Nie ma sensu rejestrowanie wydatków, od tego nie przybędzie mi wszak pieniędzy. A jednak warto mieć pojęcie, na co a także czy na pewno rozsądnie wydajemy nasze środki.
Domowy budżet jest to zestawienie dochodów oraz kosztów, zazwyczaj dotyczące każdego miesiąca.

pożyczka pozabankowa feniko

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com
systematyczna obserwacja budżetu pozwoli Ci oszacować kondycję finansową Twojej rodziny jak też umożliwi zarządzanie środkami. Budżet możesz prowadzić w zeszycie, możemy też przygotować nieskomplikowaną tabelę w Excelu. Tworzenie budżetu rozpoczynamy od dogłębnego rozpisania wszystkich stałych przychodów i wydatków. Do dochodów należeć będą Wasze pensje, ale pamiętaj też o przychodach z dodatkowej pracy i zleceń, z lokat bankowych, z najmu mieszkania, z udziałów w firmach. Koszty to nieskończona ilość pozycji – pożyczki, opłaty za mieszkanie, Internet, ubezpieczenia na życie, opłaty za przedszkole i wszystkie codzienne wydatki – pożywienie, odzienia, transport, rozrywka, farmaceutyki, etc.
Bazą planowania budżetu domowego będzie uprzytomnienie sobie struktury kosztów i rozdzielenie ich na 2 części – koszty konieczne, takie jak pożyczki, opłaty za media, pożywienie a także te ponadprogramowe, takie jak kultura, używki, niektóre ubrania bądź jedzenie. Dopełniając takiego rozdziału, możemy ocenić swoją sytuację finansową jak też opracować kolejne kroki.

Wydatki powinny być rozpisane w sposób dokładny, jednak niezbyt szczegółowo, dlatego że zrazi Cię ilość pozycji do wypełnienia. Należy przez 2 miesiące dokładnie spisywać wszystkie wydatki, ażeby przeanalizować na co wydajesz pieniądze. W sytuacji kryzysowej podratować cię może pożyczka (szybkie pożyczki pod zastaw) pozabankowa Feniko.