Czym dla księgowego jest przychód i kiedy trzeba płacić podatek dochodowy?

Osoby, które nie mają za dużo wspólnego z księgowością, mogą mieć często kłopot z rozróżnieniem dwóch z pozoru tylko podobnych określeń. Mówiąc krótko dochodem jest przychód zmniejszony o koszty jego uzyskania.

przychody

Autor: Grupa Archicom
Źródło: Grupa Archicom
Dla każdego księgowego i chociażby biznesmena, przychody oznaczają łączne wpływy z odsprzedaży dóbr lub usług. Jednak aby taki dochód otrzymać, każdy przedsiębiorca był zmuszony uprzednio zainwestować pewne pieniądze, choćby do wyprodukowania produktów, ich reklamy czy też przechowywania. Tego typu koszty określane są jako koszty uzyskania przychodu.

Odkryj bardziej opisywaną sprawę i zobacz treść (https://grimp.pl/). Opublikowano tam zbliżone teksty, więc niewątpliwie znajdziesz dla siebie coś zajmującego.

Trzeba mieć w pamięci, że prawidłowe rozróżnianie tego, co stanowi przychód w danej firmie oraz to, kiedy on powstaje, jest niezwykle ważne do poprawnego funkcjonowania rejestru i rozrachunków z US. Może mieć to wielkie znaczenie jeśli chodzi o temat podatku dochodowego. Dlatego też biznesmeni, którzy nie mają znajomości reguł poprawnego rozliczania się ze swoich dochodów, stanowczo powinni zatrudniać do pomocy dobre biuro księgowe.

W wypadku działalności gospodarczej można przyjąć, że zysk powstaje w chwili wytworzenia świadczenia czy też wydania produktu. W rzeczywistości jednak biznesmeni często otrzymują zapłatę z pewnym opóźnieniem oraz uzyskują również świadczenia o nieco odmiennym charakterze. Czasami również otrzymują należność z góry.

Niezależnie od takich sytuacji Urząd Skarbowy oczekuje, żeby wszystkie przychody zostały obciążone podatkiem od dochodów za konkretny okres czasu (miesiąc czy kwartał). Artykuł 14 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z prowadzonej firmy są wszystkie kwoty należne, nawet jeżeli dany przedsiębiorca jeszcze ich nie dostał.