Czy warto założyć firmę? O czym pamiętać? A może działalność w innym kraju, np. w Niemczech?

Praca to coś przed czym nie da się uciec, ponieważ jest ona niezbędna, aby realizować swoje różnorakie plany na życie. Zapewnia pieniądze, co oznacza, iż jesteśmy w stanie kupować różnorakie rzeczy, realizować swoje zainteresowania, zwiedzać świat.

perspektywa - firma

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com
Długo można by tak wymieniać. Pewne osoby jednakowoż mają dość pracy na etacie, tak więc poważnie myślą o tym, żeby przejść “na swoje”, co znaczy, iż mają w planach otworzyć własną firmę.

To zagadnienie wydaje się dla Ciebie interesujące? To zobacz także pokrewne wątki (www.komornik-warszawa-mokotow.com/), mające nie mniej wciągające informacje na przedstawiany temat.

Czy to odpowiedni pomysł?

To na pewno większa wolność, ponieważ nie mamy nad sobą szefa. Niekiedy to jednakowoż tylko wolność w teorii, gdyż jak na etacie mieliśmy szefa i swoje obowiązki, tak we własnej firmie wszystko nam się zwielokrotnia. Mamy wielu klientów, jakich trzeba obsługiwać, a tak naprawdę są różnorodne osoby, więc raz będzie lepiej, a w innym czasie spotkamy się z tzw. “trudnym” klientem. Inna sprawa wiąże się z opłatami. Na etacie otrzymywaliśmy wypłatę, a różne składki to była kwestia pracodawcy – wiedzieliśmy, że pewna kwota jest przeznaczona na emeryturę, ubezpieczenie oraz podatki, ale jakoś nie myśleliśmy o tym, bo byliśmy na to przygotowani.
Przy własnej firmie co miesiąc trzeba zapłacić dużo pieniędzy dla państwa, tak więc trzeba sobie odpowiedzieć, czy jesteśmy na to przygotowani. Jeżeli już jednak planujemy założyć firmę, jesteśmy do tego przekonani, to może lepsza będzie działalność w Niemczech. Ten kraj ma ułożony i czytelny system podatkowy, tak więc z góry jest wiadome, ile zapłacimy oraz czy będzie to opłacalne.

Niemcy są państwem bardzo rozwiniętym, przez lata wszystko się bardzo dobrze ugruntowało, wszystko funkcjonuje tu jak znanej z przysłowia niemieckiej maszynie – jest porządnie, są zasady, a prowadzenie działalności gospodarczej jest o wiele bardziej łatwej niż w Polsce. Dobrze o tym pomyśleć, gdy będziemy zdecydowani zakładać firmę.