Co to jest oprogramowanie ERP?

Niemal każda większa organizacja, niezależnie od tego, czy jest to firma, urząd czy innego typu instytucja, jest zaopatrzona w odpowiednie oprogramowanie erp, które jest znakomitym narzędziem wspomagającym zarządzanie w różnych obszarach, czasami kluczowych dla ich sprawnego działania. Tak więc programy te mogą obsługiwać procesy zachodzące w księgowości, finansach, kadrach i płacach, mogą zajmować się kompleksowym przygotowaniem produkcji oraz zarządzaniem procesem produkcyjnym, logistyką, pełnym procesem sprzedaży oraz logistyką i zarządzaniem jakością.

komputery

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Wszystko to w zależności od organizacji, w jakiej są wdrażane, jej specyfiki, stopnia skomplikowania procesów biznesowych, jakie w niej zachodzą i wielkości danej firmy czy instytucji. W firmach, w których przeprowadza się wiele operacji finansowych, na pewno duże znaczenie będą miały moduły związane z księgowością i finansami, z kolei w jednostkach zatrudniających dużą liczbę pracowników ważne będą moduły usprawniające zarządzanie kadrami.

Wiele czynności w systemach odbywa się w sposób automatyczny, co pozwala oszczędzać czas, a zarazem koszty działania firmy. Systemy ERP umożliwiają synchronizację przepływu danych między określonymi działami w firmie i przez to usprawniają i przyśpieszają proces podejmowania decyzji. Są także w stanie zapewnić duży poziom bezpieczeństwa i ochronę istotnych danych dzięki temu, że wykorzystują najnowsze, wyspecjalizowane techniki nadawania uprawnień. Wdrażanie systemu ERP jest rzecz jasna długim i złożonym procesem.

Dostawca systemu musi najpierw wykonać określone badania w firmie, które pozwolą określić obszary, gdzie wdrożenie systemu przyniesie największe, spodziewane korzyści, a także zdefiniować parametry, za pomocą których da się to zmierzyć. Z tego względu praktycznie każda implementacja jest inna i dostosowana do klienta. Jeśli przy wykorzystaniu określonych narzędzi chcemy osiągnąć postawione cele, następuje proces instalacji systemu, który musi pogodzić i wykorzystać techniczne możliwości klienta, a często wiąże się też z inwestycją w nowy sprzęt.

Te wpisy z witryny, które przeczytasz po kliknięciu na ten odnośnik niewątpliwie okażą się przydatne – są one godne uwagi i mogą Cię mile zaskoczyć.

Po instalacji musi on przejść fazę testów, która powinna dać pewność prawidłowego funkcjonowania systemu. Zakończony proces implementacji z reguły nie kończy współpracy klienta z dostawcą. Najczęściej współpracują nadal i dostawca prowadzi opiekę nad funkcjonującym systemem, dostarcza do niego up-grady, nowe regulacje prawne itp.