Inwestycja w swoje życie naprawdę się opłaca, i to w każdym wymiarze. Czy też inwestujesz?

Przychodzi w życiu taka chwila, kiedy zaczynamy się zastanawiać nad bardziej poważnymi kwestiami. Dorastamy, zakładamy rodziny, awansujemy w pracy, pojawia się więc chęć, żeby gdzie ulokować swoje oszczędności, aby na siebie pracowały.

Pojawia się często ważne pytanie: w co inwestować? W ostatnich latach wiele osób wybiera inwestowanie w fundusze. Co prawda ryzyko straty kapitału jest tutaj wyższe niż przy lokatach, niemniej istnieją za to szanse na lepsze, czyli bardziej wyższe stopy zwrotu. Jeśli myślisz przede wszystko o bezpiecznym inwestowaniu, to ta opcja również jest odpowiednia dla ciebie, wystarczy tylko obrać odpowiednia strategię.

Strategia to podstawa. Już na samym początku musimy określić podstawowe elementy strategii inwestycyjnej – zobacz przykład na inwestycja w fundusze inwestycyjne. Do nich można zaliczyć, jaki mamy rodzaj fundusz, czas w którym mamy zamiar rozpocząć nasza inwestycję, a kiedy kończymy. Istotny jest wyznaczony przez nas horyzont czasowy, a także jaką możemy ponieść maksymalną stratę kapitału. To najważniejsze wytyczne.

pozyskiwanie funduszy

Autor: Tyler Lowmiller
Źródło: http://www.flickr.com

ich wyznaczenie to dla nas gwarancja,że wybierzemy fundusz, który najbardziej będzie odzwierciedlał nasze potrzeby. To istotne, ponieważ każdy ma indywidualne preferencje i oczekiwania, to zapewnia nam stałą kontrolę nad sytuacją, możemy więc podjąć właściwe działania w okresie trwania inwestycji. A to ważne, bo sytuacja na rynku lubi się zmieniać i zaskakiwać. Posiadanie planu to także ograniczenie działania emocji na podejmowane przez nas decyzje. Kiedy mamy czytelny i racjonalny plan, po prostu działamy z większą rozwagą.

Strategii inwestowania w fundusze inwestycyjne jest mnóstwo, można je oczywiście dowolnie zmieniać tak, by w pełni zaspokajały nasze potrzeby. Zastanawiasz się w co inwestować? Najpopularniejszą z nich jest strategia uśredniania ceny. Opiera się ona na systematycznympowtarzanym co miesiąc zakupie jednostek konkretnego funduszu – doradca (zobacz doradca finansowy) finansowy dla firm. Ta strategia obniża ryzyko inwestycji, ponieważ całość kapitału nie spoczywa w jednym miejscu. Jeśli myślimy o tym pomyśle, to warto wykorzystać taka strategię do inwestowania w fundusze agresywne, czyli akcyjne, gdyż ich specyfiką są wahania cen