Obecnie na świecie istnieje wiele walut, którymi posługują się mieszkające w danych państwach osoby.. Dlatego jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z giełdą powinniśmy orientować się co wpływa na kursy walut oraz jak czytać statystyki odnośnie kursów walut.
Orientacja w kursach walut przydaje się osobom często podróżujących i wyjeżdżającym w delegacje. Kursami walut powinny się też interesować osoby, które albo mają kredyty w obcej walucie, bądź kredyty w obcej walucie, czy zamierzają takie zobowiązanie zaciągnąć. Ale jeżeli chcemy zacząć grać na giełdzie powinniśmy bliższej poznać zależności jakie panują w tej branży. Zatem od czego rzeczywiście zależą kursy walut? Tak naprawdę od całkiem sporej ilości czynników. W dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji gospodarczej jest współcześnie konkretny kraj, jak wiele osób się do niego wybiera i od popularności waluty – bardzo pomocna strona, warto zajrzeć. Informacje dotyczące przykładowo kursu funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego bez problemu znajdziemy pod skrótem gbp/usd. Na początku więc warto poznać poszczególne skróty walut, które funkcjonują na giełdzie.
Zarówno szukając wiadomości o notowaniach kursu wspomnianego funta do dolara, jak też dla usd/jpy, a więc dolara amerykański do jena japońskiego, i podobnie dla wielu innych notowań, w sieci bez problemu odnajdziemy dane nie tylko odnośnie dzisiejszego kursu, lecz również odnośnie ceny kupna i sprzedaży jak też stopy zwrotu – więcej dowiesz się na comparic.pl. Każdy kto zatem ma w planach grać na giełdzie czy z innych wspomnianych wcześniej przyczyn powinien interesować się kursami walut, musi posiadać wiedzę co oznaczają wskazane dane. W tej dziedzinie stosuje się zarówno miary bezwzględne jak i względne. Najczęściej przyjmowanymi zmiennymi są cena, czyli wartość, oznaczana P i stopa zwrotu, oznaczona przez R. Cena podawana jest oczywiście w jednostkach pieniężnych, zaś stopa zwrotu opisywana jest w procentach. Tak samo ceny jak też stopy zwrotu mają ścisły związek z ryzykiem. Im większe zmiany stopy zwrotu bądź ceny, tym większe ryzyko. Stopę zwrotu definiuje się jako odniesienie wielkości zysku do zaangażowanego kapitału.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Zatem informacje o stopie zwrotu pozwalają na porównywanie opłacalności wielu inwestycji.
Stopę zwrotu dla pojedynczego waloru można obliczyć przez podzielenie zmiany ceny akcji w danym okresie przez cenę tej akcji na początku inwestycji. Jeżeli chodzi o badanie proces badania marketingowego portfela papierów wartościowych, przyjęte jest, iż stopa zwrotu rozumiana jest jako zmienna losowa, przyjmująca wartości z pewnego zbioru, z przypisanymi im prawdopodobieństwami – jest to tzw.więcej szczegółów na stronie (zobacz happytree.com.pl/odbior-elektrosmieci.html)oczekiwana stopa zwrotu.