W naukach ekonomicznych funkcjonuje wiele terminów a jednym z nich jest choćby przychód. Jest to naturalnie łączna ilość sprzedanych produktów, dóbr oraz świadczonych usług netto (po odliczeniu podatku VAT) w konkretnym okresie rozliczeniowym.
To musi rozumieć każdy biznesmen.
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak prawidłowe ustalanie tego, co stanowi przychód w firmie i w którym momencie faktycznie on powstaje, jest kluczową kwestią do prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Chodziłoby oczywiście o uczciwe rozliczanie się z fiskusem z podatku dochodowego. Dla uściślenia – dochodem są przychody zmniejszone o koszty ich uzyskania. Innymi słowy, jeśli posiadamy firmę utrzymującą ogrody to środki, które przeznaczamy na benzynę do kosiarki są kosztem uzyskania przychodu. Dlatego też ogólnie rzecz ujmując, właściciel firmy, który nie tylko zna, ale także stosuje się to takiej reguły, nie musi się niczego obawiać w czasie możliwej kontroli pracownika Urzędu Skarbowego. W wypadku firmy jej dochód to, jak to było stwierdzone wcześniej, wielkość sprzedanych usług lub produktów, natomiast chwila jego powstania to dzień wydania towaru albo wykonania jakiejś usługi.
Źródło: freepik.com
W praktyce jednak nierzadko zdarza się tak, że biznesmen dostaje należność z wyprzedzeniem lub opóźnieniem. Podatek dochodowy należy jednak płacić regularnie co miesiąc albo co trzy miesiące, niezależnie od daty faktycznego uzyskania zapłaty.
Prezentowany tekst jest bardzo zajmujący? Jeśli tak, to sprawdź również inne polecane (https://www.rathgeber.pl/produkty/napisy-foliowe) treści, ponieważ wydają się być równie ciekawe i wciągną Cię całkiem.
Dlatego też niezwykle istotne jest to, żeby bez błędów potrafić obliczyć wielkość podatku za określony okres rozliczeniowy.
Artykuł 14 (ustęp 1 rozporządzenia o PIT) stanowi, że przychody z posiadanej działalności gospodarczej, to kwoty należne, nawet jeżeli biznesmen w praktyce dotąd nie otrzymał zapłaty za sprzedany towar albo zrealizowane świadczenia.