Czy masz chęć przeanalizować dodatkowe teksty na omawiany w tym miejscu problem? Kliknij zatem ten link i przeczytaj więcej porad w serwisie (https://komornik-krakow.eu/) o zbliżonej tematyce.
Mieści one prawo organów jednostek samorządu terytorialnego do poboru wyznaczonych podatków na rzecz miejscowego budżetu jak też do kształtowania wymiaru tychże podatków głównie poprzez możliwość ustalania konkretnych stawek podatkowych jak też wprowadzania ulg oraz zwolnień.
Wziąwszy pod uwagę przepisy ustawowe oraz ideologię prawa finansów publicznych do podatków lokalnych należą: podatek od nieruchomości, uregulowany ustawą o podatkach a także opłatach lokalnych, podatek od środków transportowych, uregulowany ustawą o podatkach a także opłatach lokalnych: podatek agrarny, uregulowany ustawą o podatku rolniczym, podatek leśny, uregulowany ustawą o podatku leśnym, podatek dochodowy opłacany w formie karty podatkowej, uregulowany ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych poprzez osoby fizyczne, podatek od spadków i darowizn, uregulowany ustawą o podatku od spadków oraz darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, uregulowany ustawą o podatku od działań cywilnoprawnych – – pomaga w podatkach. Na mocy oddzielnych regulacji prawnych rady gminy albo burmistrzowie, wójtowie, prezydenci mogą w jakimś zakresie kształtować niektóre elementy konstrukcyjne owych podatków, przede wszystkim stawki podatkowe oraz ulgi oraz zwolnienia.
Podatki lokalne to jedno z ważniejszych źródeł przychodu samorządów. W założeniu mają one pomóc samorządom w utrzymaniu większej niezależności od budżetu centralnego.